They’ll never know these tortillas aren’t homemade.
Introducing Non-GMO All-Natural Tortilla Fresca Uncooked Tortillas. Still the favorite tortillas you have come to love, but now Non-GMO verified! In just seconds, you and your family will be enjoying hot, fresh homemade quality tortillas. Hot and fresh tortillas are perfect for every classic Mexican staple such as burritos, fajitas, tacos, quesadillas or even by themselves as a quick and tasty snack. But why stop there? Fresh tortillas can be used for healthy wraps, delicious fruit-filled desserts or whatever you and your imagination can cook up.
Wheat Flour, Filtered Water, Canola Oil, Salt, Sugar.
Contains: Wheat
| Servings per container | 44 |
|---|---|
| Serving size | 1 Tortilla (50g) |
| Calories | 150 |
| Total Fat | 5g — 8% DV |
| Saturated Fat | 0g — 0% DV |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg — 0% DV |
| Sodium | 240mg — 10% DV |
| Total Carbohydrate | 22g — 7% DV |
| Dietary Fiber | <1g — 2% DV |
| Sugars | <1g |
| Incl. Added Sugars | <1g — <1% DV |
| Protein | 3g |
| Vitamin D | 0g — 0% DV |
| Calcium | 0g — 0% DV |
| Iron | 1g — 4% DV |
| Potassium | <1g — 1% DV |
Preheat a non-stick pan to medium heat.
Precaliente un comal a fuego medio.
Place tortilla on pan and cook until light blistering appears (approx 20–30 seconds).
Coloque la tortilla en el comal. Cocine durante 20–30 segundos.
Turn tortilla over and cook for an additional 20–30 seconds or until light golden brown on both sides.
Voltee la tortilla por otros 20–30 segundos y cocine hasta que esté ligeramente dorada.
Yes! Made without preservatives, our flatbreads are perishable and require refrigeration to preserve their freshness.
Yes! Our flatbreads can be frozen. Be sure they’re fully thawed in the refrigerator prior to separating and cooking.
Yes! Our flatbreads are all vegan with no animal-derived ingredients.
Our flatbreads are best kept refrigerated and have a 90-day shelf life. For peak flavor and texture, we suggest enjoying them within 5–7 days after opening, though they may remain fresh beyond that with proper storage.
Yes! Our flatbreads are made ready for you to cook in seconds on your favorite cast iron, ceramic, or non-stick pan or tava.