RotiFresh takes great pride in bringing you a premium uncooked roti that cooks fresh in just seconds. This round flat bread is typically made of finely milled whole wheat grains. The roti is considered a primary food that is enjoyed daily in India and in many other parts of the world. We have eliminated the hassles of preparation and locked in the freshness to allow you the customer to savor that home-style delicious taste and freshness. No more hassles, simply heat up your tava, watch your roti puff up, and ENJOY!
Whole Wheat Flour, Filtered Water, Whole Durum Wheat Flour, Unbleached Flour, Canola Oil, Salt, Sugar.
Contains: Wheat
| Servings per container | 12 |
|---|---|
| Serving size | 1 Roti (65g) |
| Calories | 110 |
| Calories from Fat | 45 |
| Total Fat | 5g — 8% DV |
| Saturated Fat | 0g — 2% DV |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg — 0% DV |
| Sodium | 100mg — 6% DV |
| Total Carbohydrates | 22g — 7% DV |
| Dietary Fiber | 3g — 13% DV |
| Sugar | 1g |
| Protein | 4g |
| Vitamin A | 0% DV |
| Vitamin C | 0% DV |
| Calcium | 2% DV |
| Iron | 8% DV |
Preheat a non-stick pan to medium heat.
Precaliente un comal a fuego medio.
Place tortilla on pan and cook until light blistering appears (approx 20–30 seconds).
Coloque la tortilla en el comal. Cocine durante 20–30 segundos.
Turn tortilla over and cook for an additional 20–30 seconds or until light golden brown on both sides.
Voltee la tortilla por otros 20–30 segundos y cocine hasta que esté ligeramente dorada.
Yes! Made without preservatives, our flatbreads are perishable and require refrigeration to preserve their freshness.
Yes! Our flatbreads can be frozen. Be sure they’re fully thawed in the refrigerator prior to separating and cooking.
Yes! Our flatbreads are all vegan with no animal-derived ingredients.
Our flatbreads are best kept refrigerated and have a 90-day shelf life. For peak flavor and texture, we suggest enjoying them within 5–7 days after opening, though they may remain fresh beyond that with proper storage.
Yes! Our flatbreads are made ready for you to cook in seconds on your favorite cast iron, ceramic, or non-stick pan or tava.