PhulkaFresh™ is excited to bring you a premium uncooked thin small roti that cooks fresh in just seconds. The phulka is traditionally a smaller roti and is made of fine milled whole wheat grains. Phulka is a preferred roti in many parts of the world and is considered a common staple in homes in India and throughout South Asia. In recent years, popularity for this roti has grown and it is now considered a daily bread for many homes across America. PhulkaFresh™ has brought to your table a fresh and home-made alternative which can be prepared in seconds. Simply heat up your tava or pan, watch the PhulkaFresh™ roti puff up and enjoy the fresh, warm deliciousness of PhulkaFresh™ roti. Enjoy it in all your favorite flat bread recipes!
Unbleached Wheat Flour, Filtered Water, Whole Durum Wheat Flour, Canola Oil, Salt, Sugar.
Contains: Wheat
| Servings per container | 18 |
|---|---|
| Serving size | 1 Roti (30g) |
| Calories | 100 |
| Calories from Fat | 20 |
| Total Fat | 2.5g — 8% DV |
| Saturated Fat | 0g — 0% DV |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg — 0% DV |
| Sodium | 170mg — 8% DV |
| Total Carbohydrates | 15g — 6% DV |
| Dietary Fiber | 1g — 4% DV |
| Sugars | 0g |
| Protein | 3g |
| Vitamin A | 0% DV |
| Vitamin C | 0% DV |
| Calcium | 0% DV |
| Iron | 2% DV |
Preheat a non-stick pan to medium heat.
Precaliente un comal a fuego medio.
Place tortilla on pan and cook until light blistering appears (approx 20–30 seconds).
Coloque la tortilla en el comal. Cocine durante 20–30 segundos.
Turn tortilla over and cook for an additional 20–30 seconds or until light golden brown on both sides.
Voltee la tortilla por otros 20–30 segundos y cocine hasta que esté ligeramente dorada.
Yes! Made without preservatives, our flatbreads are perishable and require refrigeration to preserve their freshness.
Yes! Our flatbreads can be frozen. Be sure they’re fully thawed in the refrigerator prior to separating and cooking.
Yes! Our flatbreads are all vegan with no animal-derived ingredients.
Our flatbreads are best kept refrigerated and have a 90-day shelf life. For peak flavor and texture, we suggest enjoying them within 5–7 days after opening, though they may remain fresh beyond that with proper storage.
Yes! Our flatbreads are made ready for you to cook in seconds on your favorite cast iron, ceramic, or non-stick pan or tava.