Imagine if you will, a delicious, fresh and preservative-free Organic Roti-Chapati that takes only seconds to prepare. With nearly fifty years of experience, our chef has created an irresistible and hassle-free Roti-Chapati that’s sure to please. Organic Roti Fresh Original is an uncooked Roti-Chapati made from the finest whole wheat grains. What’s even better — we removed all of the fuss of preparation for you! Simply keep refrigerated until ready, heat up your tava, watch your roti puff up & enjoy this traditional Indian staple.
Organic Wheat Flour, Filtered Water, Organic Durum Whole Wheat, Organic Expeller Pressed Canola Oil, Sea Salt, Organic Cane Sugar, Organic Wheat.
Made in a facility free from nuts, soy and dairy.
| Servings per container | 36 |
|---|---|
| Serving size | 1 Roti (55g) |
| Calories | 160 |
| Total Fat | 5g — 6% DV |
| Saturated Fat | 0g — 0% DV |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg — 0% DV |
| Sodium | 330mg — 10% DV |
| Total Carbohydrate | 26g — 9% DV |
| Dietary Fiber | 1g — 4% DV |
| Total Sugars | 1g |
| Incl. Added Sugars | 0g — 0% DV |
| Protein | 5g |
| Vitamin D | 0mcg — 0% DV |
| Calcium | 7mg — 0% DV |
| Iron | 1mg — 6% DV |
| Potassium | 48mg — 2% DV |
Preheat a non-stick pan to medium heat.
Precaliente un comal a fuego medio.
Place tortilla on pan and cook until light blistering appears (approx 20–30 seconds).
Coloque la tortilla en el comal. Cocine durante 20–30 segundos.
Turn tortilla over and cook for an additional 20–30 seconds or until light golden brown on both sides.
Voltee la tortilla por otros 20–30 segundos y cocine hasta que esté ligeramente dorada.
Yes! Made without preservatives, our flatbreads are perishable and require refrigeration to preserve their freshness.
Yes! Our flatbreads can be frozen. Be sure they’re fully thawed in the refrigerator prior to separating and cooking.
Yes! Our flatbreads are all vegan with no animal-derived ingredients.
Our flatbreads are best kept refrigerated and have a 90-day shelf life. For peak flavor and texture, we suggest enjoying them within 5–7 days after opening, though they may remain fresh beyond that with proper storage.
Yes! Our flatbreads are made ready for you to cook in seconds on your favorite cast iron, ceramic, or non-stick pan or tava.