Franco Whole Foods takes pride in bringing you a premium organic uncooked roti that cooks fresh in just seconds. Organic Tava Fresh is crafted in the culinary traditions of India. Combining the benefits of organic sprouted wheat with wholesome organic ingredients, Tava Fresh eliminates the hassles of preparation and locks in freshness to allow you to conveniently savor the homemade style and taste of fresh roti. No more hassles, simply heat up your tava, watch your roti puff up, and ENJOY!
Organic Whole Wheat Flour, Filtered Water, Organic Sprouted Whole Wheat, Organic Expeller Pressed Canola Oil, Sea Salt, Organic Cane Sugar.
Contains: Wheat Gluten
| Servings per container | 14 |
|---|---|
| Serving size | 1 Roti (36g) |
| Calories | 110 |
| Total Fat | 3.5g — 4% DV |
| Saturated Fat | 0g — 0% DV |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg — 0% DV |
| Sodium | 130mg — 6% DV |
| Total Carbohydrate | 19g — 5% DV |
| Dietary Fiber | 5g — 5% DV |
| Total Sugars | 0g |
| Incl. Added Sugars | 0g — 0% DV |
| Protein | 4g — 4% DV |
Preheat a non-stick pan to medium heat.
Precaliente un comal a fuego medio.
Place tortilla on pan and cook until light blistering appears (approx 20–30 seconds).
Coloque la tortilla en el comal. Cocine durante 20–30 segundos.
Turn tortilla over and cook for an additional 20–30 seconds or until light golden brown on both sides.
Voltee la tortilla por otros 20–30 segundos y cocine hasta que esté ligeramente dorada.
Yes! Made without preservatives, our flatbreads are perishable and require refrigeration to preserve their freshness.
Yes! Our flatbreads can be frozen. Be sure they’re fully thawed in the refrigerator prior to separating and cooking.
Yes! Our flatbreads are all vegan with no animal-derived ingredients.
Our flatbreads are best kept refrigerated and have a 90-day shelf life. For peak flavor and texture, we suggest enjoying them within 5–7 days after opening, though they may remain fresh beyond that with proper storage.
Yes! Our flatbreads are made ready for you to cook in seconds on your favorite cast iron, ceramic, or non-stick pan or tava.